Sześć Tajemnych Słów
Styl „Sześciu Tajemnych Słów”, znany wcześniej pod nazwą „Pięciu Ruchów Dłoni”, to prastara chińska metoda ćwiczeń. Liczy sobie ponad 3000 lat i w czasach historycznych nazywana była Dao Yin Shu. Metoda ta należy do ruang-gong, miękkiej odmiany Qigong i posiada niezaprzeczalny terapeutyczny charakter.
Obejmuje dwa warianty:
- dynamiczny dong-gong (czasami wai-gong – zewnętrzny trening)
- statyczny jing-gong (czasami nei-gong – wewnętrzny trening)
Qigong statyczny (angielska nazwa: quiet qigong). Celem tego rodzaju ćwiczeń jest osiągnięcie poprzez rozluźnienie mięśni i oddalenie niepotrzebnych myśli, stanu wewnętrznej ciszy i spokoju. Pozwala to na kontrolowanie własnej podświadomości. ćwiczenia wykonywane są w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej, a cała uwaga skoncentrowana jest na procesie oddychania. W praktyce często używa się tych dwóch wariantów jednocześnie; dynamiczne ćwiczenia łączy się ze statycznymi w celu wzmocnienia terapeutycznego efektu treningu czy zabiegu.
System „Sześciu Tajemnych Słów„, wypracowany na przestrzeni wieków, oparty jest na mistycznych aspektach zarówno filozofii taoistycznej, jak i buddyjskiej, a także ezoteryki tybetańskiej. Pojęcie „Sześciu Tajemnych Słów„ pojawia się często w różnych mistycznych opowiadaniach i legendach dotyczących niezwykłych, tzw. paranormalnych zdarzeń, co świadczyć może o duchowej sile, jaką dysponowali Mistrzowie tego stylu Qigong.
Za czasów dynastii Qin metoda „Pięciu Ruchów Dłoni” przeszła radykalne zmiany, udoskonalona została przez lekarską Rodzinę Wu, która do dziś dba o zachowanie ciągłości tradycji i czystości jej przekazu.
Jeszcze do niedawna system ten uważany był za wiedzę tajemną i dostępną jedynie Mistrzom i wybranym uczniom. Wielu Mistrzów tego systemu stosowało i nadal stosuje „Sześć Tajemnych Słów” do pracy nad własnym rozwojem duchowym.
Dzięki holistycznemu punktowi widzenia oraz regenerującemu działaniu na ludzki system obronny styl ten znalazł szerokie zastosowanie terapeutyczne. Obecnie to jedna z wiodących metod stosowanych zarówno w lecznictwie profilaktycznym, jak i w służbie zdrowia, nieoceniona w hamowaniu rozwoju poważnych, a nawet zagrażających życiu chorób.